\
Що добре, а що погано? Куди йти далі? Яка дорога правильна? Такі запитання щодня перед нами ставить життя. Як нам не заблукати, шукаючи оте омріяне щастя, для якого нас створив Господь?
\
У пошуках відповідей автор книги, отець Яцек Кшиштофович, пропонує вирушити мандрівку. У дорогу радить узяти цю невеличку книжку. Вона навчить нас читати Декалог. Так, так, саме Декалог, Десять Божих заповідей, автор пропонує прочитати по-новому, “по-дорослому”.
\
\
\
Зміст книги:\
ВСТУП
\
\- НЕХАЙ НЕ БУДЕ В ТЕБЕ ІНШИХ БОГІВ, ОКРІМ МЕНЕ. Розпочни шукати Бога
\- НЕ ВЗИВАЙ НАМАРНЕ ІМЕНИ ГОСПОДА БОГА ТВОГО. Молися
\- ПАМ’ЯТАЙ ДЕНЬ СВЯТИЙ СВЯТКУВАТИ. Пригальмуй і відчуй смак життя
\- ШАНУЙ БАТЬКА ТВОГО І МАТІР ТВОЮ. Дозволь батькам жити так, як вони хочуть, і стався до них з любов’ю
\- НЕ ВБИВАЙ. Живи і черпай з життя задоволення
\- НЕ ЧУЖОЛОЖ. Дбай про подружнього партнера
\- НЕ КРАДИ. Будь чесним з іншими й безкорисливо доброзичливим
\- НЕ СВІДЧИ ЛОЖНО НА БЛИЖНЬОГО ТВОГО. Думай про людей добре
\- НЕ ПОЖАДАЙ ЖІНКИ БЛИЖНЬОГО ТВОГО. Нехай твої наміри щодо інших людей будуть добрими…
\- АНІ ЧОГО-НЕБУДЬ, ЩО НАЛЕЖАЛО Б БЛИЖНЬОМУ ТВОЄМУ. А отже, нічого того, що є власністю ближнього твого
\
\
ЗАКІНЧЕННЯ
\
\
\
Уривок тексту:\
\
....НЕ СВІДЧИ ЛОЖНО НА БЛИЖНЬОГО ТВОГО
\
Думай про людей добре
\
Якщо візьмемо до уваги контекст Старого Завіту та реалії стародавнього Ізраїлю, відкриємо, що восьма заповідь Декалогу – “Не свідчи ложно на ближнього твого” – головним чином стосувалася ситуацій, коли людина складала свідчення в суді. Йшлося про те, щоб не свідчити неправдиво під присягою. Древні не проводили детального розслідування, не шукали доказів – з’ясування правди відбувалося винятково на основі зізнань свідків. Якщо декілька вірогідних свідків розповідали те саме, це визнавали правдою і на цій підставі виносили вирок. Автор Послання до Євреїв пише: “Коли хтось відкидав закон Мойсея, він немилосердно гинув смертю при двох чи трьох свідках” (Євр. 10, 28). Пам’ятаємо також історію про прекрасну Сусанну з Книги Даниїла, яку ледь не покарали смертю через фальшиві свідчення двох похітливих старців.
\
Отже, суть восьмої заповіді – заборона казати неправду з наміром зашкодити іншій людині. На практиці, на щастя, люди рідко наважуються на такі цинічні дії, тобто прямо й відверто казати про когось неправду, щоб заподіяти йому кривду. Натомість значно частіше трапляється, що говоримо ФАЛЬШИВО або ПРОТИ.
\
Говорити фальшиво означає брехати. Мені здається, що на світі немає жодної людини, яка б ніколи не збрехала. Така поведінка настільки поширена, що багато хто з нас вважає брехню нормою. Це погано. Брехня завжди має в собі щось демонічне. Святе Письмо називає диявола “батьком брехні”. Брешучи, ми займаємо позицію, яка не має нічого спільного з Богом. Звичайно, можна сказати, що жоден гріх не має з Ним нічого спільного, але брехня є протилежність правди. А Бог – це Правда. Він усе може, але збрехати – ні, брехні в Ньому не знаходимо. Брешучи, поринаємо в темряву, занурюємося в щось безбожне.
\
Брехня є протилежність правди. А Бог – це Правда.
\
Чому брешемо? Звідки береться брехня? Адже представляти факти іншими, ніж вони є, – це ненормально. Брехня з’явилася у світі внаслідок дій змія. Він ошукав Адама та Єву, сказавши їм, що якщо скуштують плід пізнання добра й зла, то стануть схожими на Бога. Однак сталося щось цілком протилежне – порушення заборони принесло смерть. Адам і Єва швидко зорієнтувалися, що Злий обдурив їх. Водночас вони пізнали силу брехні й почали її використовувати. Від них, мабуть, навчилися брехати їхні діти, і так з покоління в покоління… Чим частіше ми спостерігали таку поведінку у власному оточенні, тим легше нам брехати.
\
Для чого використовують брехню? Чому брешемо? З двох причин. По-перше, щоб уникнути зусиль. Брехня – це дуже часто зручний спосіб досягти вигідного, бажаного результату. Кажуть, що брехати невигідно. У кінцевому підсумку це, безперечно, так. Але, зваживши на ту користь, яку можна отримати негайно й тут, у цьому житті, слід, на жаль, визнати, що радше невигідно бути чесним. Брешучи, набагато легше досягати різних цілей. Якби так не було, ми не брехали б. Ідеальний приклад у цьому сенсі становить політика. Здається, брехню ніде так не помітно, як, власне, у цій сфері. Вона в політиці повсюдно. Чому? Бо це вигідно. Якщо брешеш, ошукуєш, маніпулюєш – легше здобути й утримати владу...........
\
Соціальні мережі